Elektryczny piec do sauny - jak poprawnie dobrać jego moc?

Elektryczny piec do sauny – jak poprawnie dobrać jego moc?

Sauna to bardzo relaksująca, ale także zdrowa rozrywka. Sauna w domowym zaciszu to wspaniały luksus, który zastąpi wizyty w spa czy na basenowej saunie. Jednak na polskim rynku jest wiele marek pieców do saun i sam wybór pieca może sprawiać kłopot. Dodatkowo nie tylko firma pieca ma znaczenie – działanie pieca musi być także dobrane pod kątem mocy pieca. Dlaczego to takie ważne? Jak samodzielnie dobrać moc pieca?

Dobór mocy pieca do sauny

Chcąc dobrać poprawnie moc pieca do sauny należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim dobrze dobrana moc pieca gwarantuje to, że w saunie będzie panowała odpowiednia temperatura. Dlatego piec musi mieć moc, żeby zapewnić komfortowe korzystanie z sauny. Natomiast zbytnie przewymiarowanie i kupno piec o dużo większej mocy niż ta, która jest potrzebna to marnowanie pieniędzy.

Kubatura i materiały wykorzystane do budowy sauny

Dobieranie mocy pieca do sauny należy rozpocząć od obliczenia kubatury pomieszczenia, w którym jest sauna. Kubatura to inaczej objętość pomieszczenia. Przyjmuje się, że 1 metr sześcienny wymaga 1 kW mocy pieca do sauny. Jednak nie jest to jedyna składowa. Oprócz tego nie można pominąć powierzchni, które nie są izolowane. Co oznacza to pojęcie? Takie powierzchnie to ściana lub sufit, które nie posiadają izolacji, a co za tym idzie – będą sprzyjały wytracaniu ciepła z wnętrza sauny, mogą to być na przykład szklane drzwi do sauny. Dlatego podczas obliczania mocy pieca do sauny należy wziąć to pod uwagę. Każdy 1 metr kwadratowy powierzchni, która nie jest izolowana przypada dodatkowa moc pieca sauny w wysokości 1 kW. Do kubatury sauny trzeba także doliczyć na przykład murowaną ścianę, jeśli akurat taka w saunie się znajduje. Nie bez znaczenia jest także, czy sauna jest szklana cz też ma ściany wykonane z drewna. Różnica w materiałach wynika z ich pojemności cieplnej – niektóre surowce pochłaniają i magazynują ciepło, inne zaś wręcz odwrotnie, wytracają w szybkim tempie temperaturę.

Po poprawnym dokonaniu obliczeń można zaokrąglić otrzymany wynik. Każde zaokrąglenie należy zaokrąglać w górę. Dlaczego? Robi się tak po to, żeby moc pieca na pewno wystarczyła do danej wielkości sauny. Zaokrąglenie w dół nie gwarantuje, że piec o mniejszej mocy będzie spełniał swoje zadanie w stu procentach. Wybór mocy pieca na pewno w pewnym stopniu zawęzi możliwości związane z marką pieca do sauny, dlatego najpierw warto policzyć jaka moc pieca będzie wystarczająca, a następnie wybrać konkretny piec.

Dowiedz się Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *