Jaki piec będzie najlepszy do sauny parowej?

Który piec będzie najlepszy do sauny parowej?

Sauna parowa, czyli tzw. łaźnia rzymska to zdaniem wielu miłośników tego rodzaju relaksu najbardziej tradycyjna i tym samym najlepsza dla zdrowia forma kąpieli. Temperatura w takiej saunie zwykle nie przekracza 60°C, a wartość wilgotności powietrza jest bardzo wysoka, bo dochodzi do 100%, oznacza to , że temperatura odczuwalna wewnątrz sauny jest znacznie wyższa niż wskazuje termometr. Dzięki takiemu połączeniu wilgotności i temperatury w saunie parowej każdorazowo można przebywać dłużej niż choćby w saunie suchej. Zalecany czas pobytu to ok. 15 minut. 

Jaki piec do sauny parowej?

Nowoczesne piece do sauny umożliwiają korzystanie z sauny na wiele sposobów. Bardzo łatwo, wyłącznie ustawieniem temperatury i wilgotności, czy dodatkowym elementem wyposażenia można zamienić saunę suchą na parową czy też parowo-ziołową. Najważniejszym elementem jest umiejętne ustawianie proporcji pomiędzy temperaturą a wilgotnością.

Piec elektryczny do sauny parowej

Tradycyjny piec elektryczny dzięki zamontowanym grzałkom nagrzewa ułożone na nich kamienie. Wystarczy polać je wodą, by zmienić wilgotność powietrza o 20%. Jednocześnie kupując do niego  dodatkowo generator pary i wilgotności, można całkowicie przeobrazić saunę w wersję parową. Generator pary w zależności od oczekiwań zamienia saunę raz w suchą, innym razem w mokrą a jeszcze kiedy indziej w parowo-ziołową. Tak szybką przemianę umożliwia sterownik, kupowany oddzielnie, do regulacji poziomu wilgotności powietrza. Elektryczny tradycyjny piec posiada też swoją wersję kombi wyposażoną w standardzie w generator pary lub pojemnik na zioła.

Więcej o elektrycznych piecach do saun posiadających generator pary dowiesz się ze strony – saunahome.pl

Piec opalany drewnem do sauny parowej

Piec opalany drewnem umożliwia posiadanie prawdziwej fińskiej sauny. Jednak wymaga też odrębnej infrastruktury, choćby osobnego przewodu dymowego. Niektóre z tego rodzaju pieców umożliwiają palenie w nich z innego pomieszczenia a specjalny rękaw przechodzi przez ścianę i dostarcza ogrzane powietrze. Popularne są modele wyposażone w pojemniki na wodę, która gotując się wytwarza parę. Ten typ pieca powinien jednak być stosowany w warunkach mniej miejskich a bardziej wiejskich czy ogrodowych.

Nowoczesne piece z góry zaprojektowane z myślą o montażu w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych są z jednej strony przystosowane do takich warunków lokalowych a z drugiej można je tak doposażyć, że jeden piec spełnia oczekiwania każdego miłośnika sauny. Z parą lub na sucho, ze światłami i muzyką domowa sauna staje się całkowicie profesjonalną kabiną do użytku przez całą rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *