Piec elektryczny czy opalany drewnem - który wybrać do sauny?

Piec elektryczny czy opalany drewnem – który wybrać do sauny?

Przyjemna gorąca temperatura w saunie nie bierze się znikąd. Zapewnia ją piec. Można wybrać elektryczny albo opalany drewnem. Każdy z nich może być odpowiedni.

Zagadnienie, jaki wybrać piec do sauny, to jedno z ważniejszych, jakie pojawiają się, kiedy chce się mieć saunę. Ogrzeje i elektryczny, i ten tradycyjny. Najchętniej wybrałoby się ten, który bardziej się preferuje. Jednak każdy z nich ma swoje mocne oraz słabe strony. Trzeba je znać. Jakaś z jego cech może okazać się ważniejsza niż preferencje.

Elektryczny piec do sauny

Piece elektryczne najbardziej ceni się za łatwość ich użytkowania. Wystarczy je włączyć, nastawić temperaturę i wyłączyć – pełen komfort. Taki piec nie wymaga czyszczenia. Działa na prąd, czyli nie jest potrzebny inny opał. To oznacza, że jeśli dylemat piec elektryczny czy opalany drewnem do sauny rozstrzygnie się na korzyść tego pierwszego, to nie trzeba znajdować miejsca na trzymanie opału. Wybierając go, trzeba jednak mieć na uwadze koszt energii elektrycznej. Nie jest on mały. A i nie tylko to przemawia za tym, by pomyśleć o wyborze pieca na drewno.

Piec opalany drewnem w saunie

Drewno jako materiał opałowy to tradycyjny wybór. Taki piec stworzy bardzo przyjemną atmosferę w saunie. Jest to wybór dla każdego, kto ceni naturalność. Rozważą jego zakup i zwolennicy minimalizowania kosztów eksploatacji urządzeń. Jeśli wybierze się piec opalany drewnem do sauny, to jego eksploatacja będzie tańsza. Nowoczesne takie piece mają wiele udogodnień i różnorodną stylistykę. Jednak gdyby nawet takie nie były, to i tak, ze względu na wspomniane wyżej cechy, byłyby brane pod uwagę. Słabą ich stroną jest konieczność składowania opału oraz czyszczenia ich. Używanie ich, w odróżnieniu od elektrycznych, to pewien wysiłek.

Jaki piec do sauny wybrać?

Koszty związane z użytkowaniem pieca do sauny mogą być równie ważne, jak i preferencje. Dla wielu osób ważne będzie, jak łatwa będzie jego obsługa. Z uwagi na niektóre kryteria piec elektryczny do sauny może być lepszy, a z uwagi na inne będzie się woleć ten na drewno. Trzeba ustalić, co jest najważniejsze. Ktoś może tak cenić naturalność, że nie przerazi go większa kłopotliwość wyboru pieca na drewno. Inna osoba może cenić przede wszystkim łatwość jego obsługi. Wybierze więc elektryczny. Uwzględnić trzeba jednak i wymagania. Elektryczny będzie potrzebował podłączenia do instalacji elektrycznej. Piec do sauny na drewno musi mieć dostęp do przewodu kominowego.

Jeden i drugi rodzaj może być dobrym wyborem. Kluczowe jest, który będzie lepszy dla osoby planującej mieć saunę. Wyboru tego trzeba dokonać jeszcze przed jej budową. Z pomocą w dobraniu odpowiedniego pieca można zwrócić się do specjalistów ze sklepu SAUNAHOME, którzy specjalizują się w budowie saun i doborze odpowiednich pieców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *