Piece do sauny – co warto o nich wiedzieć?

Piece do sauny – co warto o nich wiedzieć?

Dobór pieca w zależności od rodzaju sauny

Sauny dzieli się na suche, mokre i parowo-ziołowe. Charakterystyczną cechą sauny suchej jest wysoka temperatura panująca w jej wnętrzu, sięgająca nawet 110 stopni Celsjusza i niska wilgotność na poziomie 10 procent. W saunach mokrych temperatura nie przekracza 90 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosi od 25 do 39 procent. W saunach parowo-ziołowych temperatura wynosi od 40 do 65 stopni Celsjusza, a wilgotność znajduje się na podobnym poziomie. Aby osiągnąć zalecaną temperaturę i wilgotność konieczne jest posiadanie odpowiedniego pieca.

To właśnie piec nazywany jest sercem każdej sauny. W tradycyjnych saunach fińskich stosowano piece opalane drewnem. Urządzenia te miały jednak wiele wad. Do najważniejszych należało czasochłonne rozpalanie oraz konieczność budowy osobnego przewodu dymnego. Uciążliwe było również uzyskiwanie pożądanej temperatury i wilgotności. Trudności w użytkowaniu spowodowały, że piece opalane drewnem zastąpiono piecami elektrycznymi.

Obecnie dostępne są dwa rodzaj pieców elektrycznych. Pierwsze z nich to tradycyjne piece jednofunkcyjne. Urządzenia te wyposażone są w  grzałkę elektryczną, która po włączeniu ogrzewa kamienie. Tego rodzaju konstrukcje przeznaczone są przede wszystkim do saun suchych. W celu uzyskania sauny mokrej lub parowo-ziołowej konieczne jest podłączenie osobnego urządzenia nazywanego generatorem pary. W przypadku, gdy budowa sauny jest dopiero w fazie planów, warto rozważyć zakup pieca dwufunkcyjnego. Piec ten posiada wbudowany generator pary i pojemnik na zioła, dlatego umożliwia wytworzenie zarówno sauny suchej, mokrej, jak i parowo-ziołowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o piecach do saun

Wybierając piec do sauny, należy zwrócić szczególną uwagę na jego moc. Zbyt niska moc sprawi, że sauna długo będzie się nagrzewać. Zbyt wysoka moc spowoduje niepotrzebny wzrost rachunków za prąd. Starając się dobrać moc pieca, najlepiej kierować się zasadą, zgodnie z którą na każdy metr sześcienny powierzchni sauny przypada od 1 do 1,1 kW mocy. Oznacza to, że dla sauny o kubaturze 9 metrów sześciennych moc pieca powinna wynosić około 10 kW. Wykonując obliczenia, należy uwzględnić takie miejsca jak drzwi i okna, które dają mniejszą izolację termiczną.

Podczas wyboru pieca do sauny warto również wziąć pod uwagę sposób sterowania. To od niego w dużej mierze zależeć będzie komfort użytkowania sauny. W większości modeli panel sterujący znajduje się w dolnej części pieca. Dostępne są też piece, w których panel sterujący znajduje się na zewnętrznej stronie sauny.

Wybierając piec do sauny, należy także zwrócić uwagę na sposób jego podłączania. Zazwyczaj urządzenia o niższej mocy można podłączyć do instalacji jednofazowej. Piece o mocy powyżej 5 kW zazwyczaj wymagają zasilania trójfazowego. Warto pamiętać, że wszystkie piece do saun sprzedawane w Polsce powinny posiadać europejski certyfikat bezpieczeństwa i być podłączane przez elektryka ze stosowanymi uprawnieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *